Wilfred Ruprecht Bion

Wilfred Ruprecht Bion Biyografisi

Psikanalizin;mantık,matematik ve felsefeyle iç içe sokulduğu “Bion“cu düşüncenin yaratıcısı olan Avrupalı psikanalist, 19621965 yılları aralığında Britanya Ruh çözümü Derneği‘nde başkanlık yapmıştır.

Wilfred Ruprecht Bion, 8 Eylül 1897 senesinde Hindistan‘nın Pencap Bölgesi’nde dünyaya geldi. Babası Hindistan’da bayındırlık işlerinde çalışan bir İngiliz mühendisti. Çocukluğunun ilk 8 yılını bu ülkede geçirdi. Hintli bakıcısı “Ayah” onun üstünde büyük bir tesir bırakmıştı.

1905 senesinde ilköğretim eğitimi için ailesi tarafınca İngiltere‘ye gönderildi. Okuldaki baskıcı eğitimden dolayı zor bir çocukluk geçirmişti. Sıkıntılarından kurtulmak için spora yöneldi ve iyi bir sporcu oldu. 1. Dünya Savaşı‘na Fransa‘da tank komutanı olarak katıldı ve buradaki anılarını otobiyografisinde detaylı olarak yazdı. Kendi deyimiyle bu yaşadıkları onun olgunlaşmasına yol açarken, alt ve üstleriyle ilişkilerini inceler ve liderlik üstüne geliştireceği kavramların temelini oluşturur. Bu muharebede birçok madalya ile onurlandırılmıştı. Queen’s College‘da tarih eğitimi aldıktan sonrasında, University College of London‘da tıp eğitimine başladı.

1923 senesinde 26 yaşlarındayken nişanlısından ayrılması ile esasen melankolik bir yapıya haiz olan Bion, analize başlama ihtiyacı duydu. Maddi sıkıntılar yüzünden analize devam edemedi sadece psikiyatriye ve psikanalize yönelmesinde etkili oldu. Tıp fakültesinde psikiyatri eğitimi aldıktan sonrasında Tavistock Kliniği‘nde asistan olarak göreve başladı.

1934 senesinde buradaki görevi esnasında ondan sonra oldukca ünlenecek olan Samuel Beckett, psikomatik semptomları olan bir hasta olarak gelimişti. Zor bir terapinin arkasından Beckett terapiyi yarım bırakmış ve Dublin‘e dönmüştü.

1937 senesinde Bion, John Rickman ile analize başladı. 2. Dünya Savaşı esnasında “Lidersiz Grup” terimini geliştirdi ve muharebede ruhsal problemler yaşamış askerlerin terapisini üstlenmişti. 1945 senesinde karısı Betty, doğumda ölünce Bion bu vakadan oldukca etkilendi ve Melanie Klein‘nın hastası olarak analize başladı. Analizi 8 yıl sürdü ve Melanie Klein’ndan birçok mevzuda etkilendi. Klein’nın grubu ile birçok emek harcamalar yapmıştır.

1960 senesinde dilin ve bilhassa düşüncenin gelişimi üstüne yayınladığı yazılar ile ruh çözümü çevresinde tanındı. 1962 ile 1965 yılları aralığında Britanya Ruh çözümü Derneği‘ne başkanlık yapmıştır. 1968 senesinde gelen çağrı üstüne Kaliforniya‘ya yerleşti. Birçok konferansa ve seminere katıldı. 1979 senesinde İngiltere’ye döndü. Hindistan’a bir seyahat düşündüğü bir dönemde vefat etti. Vasiyeti üstüne İngiltere’ye gömüldü.

Uzun bir bibliyografiye haiz olan Bion, çeşitli dergilerde çıkan yazılarını ve yapmış olduğu konuşma metinlerini kitaplaştırmıştır. Sigmund Freud ve Melanie Klein‘nın takip edeni olarak sayıldı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir