Wilhelm Grimm

Wilhelm Grimm Biyografisi

Abisi Jacob Grimm ile birlikte yazıya döktüğü eserlerle tanınan Alman yazar, dil bilimci ve folklor uzmanı. Jacob Grimm ile birlikte kaleme aldıkları eserler yardımıyla Grimm Kardeşler adıyla tanınmış olsa da, abisinden bağımsız olarak yazıya döktüğü folklor eserleri ile de klasik dil bilimi ve edebiyatçılar içinde elit bir konuma haizdir.

Wilhelm Karl Grimm, 24 Şubat 1786 tarihinde, Hanau, Hesse-Kassel’de dünyaya geldi. Kendisinden bir yaş büyük olan abisi ile birlikte büyüyen Willhelm Grim, abisi Jacob şeklinde Kassel’de bulunan Friedrich Lisesi’nden mezun oldu. 1803 senesinde, abisinin peşinden Malburg Üniversitesi’ne giren Willhelm, burada hukuk eğitimi aldı. Abisiyle aynı odada eğitim yaşamını sürdüren Willhelm, ölümüne kadar abisinden asla ayrılmadı.

1925 senesinde, Henriette Dorothe Wild ile evlenen Wilhelm, bu evliliğe karşın abisinden ayrı kalamadı ve çift Jacob’a ilişik olan geniş bir evde yaşamaya başladı. Çiftin bu evlilikten dört evlatları dünyaya geldi.

Yaşamış olduğu uzun hastalık süreçlerinin sonunda kırılgan ve sağlıksız bir genç olarak büyüyen Wilhelm Grimm, bu açıdan abisinin bir tezatı gibiydi. Kuvvetli ve sıhhatli olan Jacob Grimm, bu fizyolojik özelliklerini karakterine de yansıtarak araştırmacı ruhlu, yenilikçi bir akademisyen olurken, daha içine kapanık olan Wilhelm ise, kendi yapmış olduğu araştırmalar dışındaki hiçbir bilimsel veriye inanmayan geleneksel bir bilim adamı profili çizmekteydi.

18141829 yılları aralığında Kassel’de kütüphane memuru olarak vazife yapa Wilhelm Grimm, ondan sonra ise Gottingen Üniversitesi’nde kütüphaneci olarak çalışmaya başladı; 1835 senesinde ise profesör ünvanını kazanmıştır.

18371841 yılları aralığında beş akademisyen arkadaşı ve abisiyle birlikte Gottingen Üniversitesi’nde Gottingen Sieben adlı bir grup oluşturan Willhelm Grimm, bu grupla birlikte anayasaya zarar verdiğini düşündükleri Kral Ernst August’u protesto etti. Grubun tüm elemanları August tarafınca üniversiteden uzaklaştırıldı.

Dünya genelinde kardeşi ile birlikte yapmış olduğu çalışmalarla tanınsa da, Wilhelm Grimm’in kendi başına yarattığı eserler de bilimsel nitelikli çevrelerce büyük ilgi görmüş oldu. Alman yiğitlik destanları ve folklor hikayeleri üstüne uzmanlaşan Wilhelm Grim, ek olarak abisiyle birlikte Alman Dil Bilimi ve Alman Edebiyatı bölümlerini kurmuş, devasa bir Alman Sözlüğü oluşturmuştu.

Wilhelm Karl Grimm, 16 Aralık 1859 tarihinde, Berlin’de hayata gözlerini yumdu. Mezarı günümüzde Berlin mezarlığı olarak adlandırılan St Matthaus Kilisesi’ndedir.

Abisi Jacob Grimm ile birlikte yazıya döktüğü eserleri ve iki kardeşin dünyaca tanınmasını elde eden masal derlemelerini Grimm Kardeşler başlığında bulabilirsiniz.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir