Wilhelm Maybach

Wilhelm Maybach Biyografisi

Almanya’da üretilen ilk Mercedes otomobillerinin (1900-01) baş tasarımcısıdır.

Wilhelm Maybach, 9 Şubat 1846 tarihinde Almanya, Heilbronn, Württemberg’da dünyaya gelmiştir. Babası bir marangoz idi. Dört adam kardeşi vardı. Sekiz yaşlarındayken aile Heilbronn civarlarındaki Löwenstein’dan Stuttgart‘a taşındı . O 10 yaşlarında iken anası Luise 1856’da ve babası 1859’da öldü. Akrabaları onu Reutlingen’deki bir okula yatılı olarak gönderdi. Gittiği okulda okulun kurucusu ve yöneticisi Gustav Werner, Maybach’ın teknik eğilimini keşfetti ve kariyerini okulun mühendislik atölyesine göndererek teşvik etmesine destek oldu. Reutlingen’in devlet lisesinde fizik ve matematik dersleri alarak mezun oldu.

Wilhelm Maybach daha 19 yaşlarındayken, durağan(durgun) motorlarda çalışan nitelikli bir tasarımcıydı. 1872 – 1882 Içinde Otto gaz motorları fabrikasında baş mühendis olarak çalıştı. Imalathane müdürü Gottlieb Daimler, 1875 senesinde çabalarını fark etti ve yanına aldı. 1883’ten sonrasında Gottlieb Daimler’in en yakın iş arkadaşı oldu. Wilhelm Maybach, 6 Mart 1900 tarihindeki Gottlieb Daimler‘in ölümüne kadar asistanlığını üstlendi. 1907’ye kadar Untertürkheim’daki Daimler – Motoren Gesllschaft fabrikalarını yönetti; akaryakıtla çalışan motorlara birçok yenilik getirdi.

Çekme saçtan şasili, seçici vites şanzımanlı, petek radyatörlü Mercedes otomobillerini tasarlamakla ün kazanmıştır. Nice’teki Avusturya-Macaristan konsolosu Emil jellinek’in isteği üstüne 1896 senesinde hazırladığı bu modele o devirde pek hoşa gitmeyen alman telaffuzlu “Daimler” adı yerine kendi kızının adını verdi, «Mercedes» markası böylece ortaya çıktı.

Wilhelm Maybach, 1883’ten başlayarak Gottlieb Daimler ile beraber verimli bir içten yanmalı motor geliştirmek suretiyle çalışmalara girişti; iki mucitin ilk mühim ürünleri, 1885 senesinde patentini aldıkları oldukça hafifçe dört zamanlı bir motordur. 1885 senesinde ürettikleri petrolle çalışan bu motor, tek silindirli, hava soğutmalı ve yarım beygir gücündeydi.

1885 senesinde, kim bilir dünyanın ilk motorsikletini üretmek için motoru ilkin bir bisikletin üstüne monte ettiler ve ortalama bir yıl sonrasında motoru modifiye edilmiş bir at otomobilinde kullandılar.

1890 senesinde Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach Stuttgart civarlarındaki Cannstatt ilçesinde otomobil üretmek amacıyla Daimler-Motoren-Gesellschaft’ı kurdular. İlk otomobillerini 1892’de sattılar. Gottlieb Daimler sonrasında hastalığa yakalanarak şirketten 1893 senesinde ayrıldı fakat deneyimlerini paylaşmak suretiyle hisse sahiplerinin ısrarlarıyla; 1893’te ayrılmış olduğu şirkete 1894’te geri döndü. Maybach de şirketten ayrılmıştı fakat o da Daimler ile bununla beraber işe geri döndü. 1895 senesinde da Wilhelm Maybach firmanın teknik yöneticisi oldu. Tasarımını gerçekleştirdiği bir karbüratörün 1893’ten sonrasında yaygın şekilde kullanılmaya başlaması üstüne patent haklarına ilişkin birçok dava açmak mecburiyetinde bırakıldı, bunlardan İngiltere‘deki davayı kazanmıştır.

1909’da Wilhelm Maybach ve oğlu Carl, Friedrichshafen’de Zeppelin şirketi tarafınca üretilen hava gemilerine enerji birimleri ve tayyare motoru sağlamak için bir şirket kurdular. Maybach’ın bu şirketi zaman içinde Zeppelin’in bir yan kuruluşu durumuna geldi. Maybach markasını taşıyan otomobil yatakları 1922’den 1939’a değin üretildi.

Wilhelm Maybach, 24 beygir gücünde bir motorla donatılmış ilk Mercedes otomobillerin tasarımını büyük seviyede geliştirdi ve motora sürücü tarafınca kısılabilen mekanik bir emme supabı ekledi. Wilhelm Maybach, preslenmiş çelik şasilerin ve balpeteği radyatörlerin geliştirilmesine de katkıda bulunmuş oldu.

1885 senesinde, buğu olarak benzini yakıt olarak verimli bir halde kullanmasını sağlamak için havayla karıştıran ilk karbüratörü buluş ettiler. Maybach ve Daimler, tüm çağdaş benzinli motorların öncüsü sayılan motorlarını ilk kez geliştirdiler.

Birinci Dünya Savaşı‘ndan sonrasında, 1919 senesinde Versay Antlaşması ile Almanya‘da zeplin üretimini yasakladı, bu yüzden Maybach, deniz ve demiryolu kullanımı için yüksek süratli dizel motorlar ve otomobiller için benzinli motorlar üretti.

Wilhelm Maybach, son yıllarında zeplin balonlarıyla ilgilendi, bunlarda düralüminin kullanılmasını tavsiye etti.

Wilhelm Maybach, 29 Aralık 1929 tarihinde Stuttgart, Almanya’da 83 yaşlarında ölmüştür.

1926 senesinde “Daimler-Motoren-Gesellschaft” şirketi Karl Friedrich Benz’in şirketiyle birleşerek Daimler-Benz adıyla devam etti.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir