Wp İlk Kurulumda Gerekli Eklentiler

WordPress sistemli web sitesi-blog sahipleri için bu sistem blogunuzun özelliklerini iyileştirecek ve ona yeni özellikler ekleyecek pek oldukça eklentiye haizdir.

Her ne kadar kişiden kişiye değişse de ben sizlere bu yazıda Wp sitelerimde ilk kurulumdan sonrasında kullandığım bazı eklentileri söyleyeceğim bugün www.kisacaozeti.com üstünde.

Wp kurduktan sonrasında ilk kullandığım eklentiler genel anlamda şu şekilde ;

1. Akismet : Akismet WordPress için geliştirilmiş ve spam amaçlı yorumlara ve üye kayıtlarına karşı siteyi sakınan oldukça kuvvetli bir eklentidir.

2. Google XML Sitemap Generator : Google ve öteki arama motorlarında yer almak için Google XML Sitemap Generator eklentisi blogunuz için bir site haritası oluşturmaktadır.

3. All in One SEO Pack : Wp için lüzumlu seo düzenlemelerini bu eklentiyle yapmış olup arama motorlarında iyi pozisyonlarda yer etmeniz için mühim bir adım atmış olmuş olursunuz.

4. Breadcrumb NavXT : WordPress için lüzumlu işlevi mühim olan bir eklenti diye düşünüyorum. Hem seo için mühim hem de sayfaların ve alt sayfaların sıralamasını yapmış olup hiyerarşisini gösteriyor.

5. WP-PageNavi : WordPress sayfalama sistemini elde eden bir eklenti. İsteyenler Pagebar eklentisini de kurabilirler.

6. WP DB Backup : Veritabanınızı kolay bir halde yedeklemenizi elde eden bir eklentidir. Bunu her sitemde kullanmıyorum fakat aklıma geldiği süre sitelerimde bu eklentiyi kuruyorum.

7. Contact Biçim 7 Eklentisi : Bu ekletiyle siteniz için kontakt formu ve sayfası hazırlarsınız.

8. WP Super Cache : Yüksek ziyaretçisi olup oldukça trafik yiyen sitelerim için kimi zaman kurduğum bir eklenti. Optimizasyon ile trafiği azaltıp site hızını arttırdığı rivayet ediliyor. Bunun benzer biçimde Total Cache şeklinde bir eklenti daha vardı yanılmıyorsam.

9. Sayfa Ayaç Eklentisi : Dmry tarafınca Türkçe olarak meydana getirilen ve yazıların kaç şahıs tarafınca okunduğunu gösteren güzel bir eklenti olan Sayfa Sayaç adlı bu eklentiyi bazı sitelerimde kullanıyorum.

10. Benzer Yazılar Eklentisi : Bu işi icra eden birkaç eklenti var. Ben hemen hemen en idealini aramaktayım. Related Post eklentileri şeklinde armaa yapılabilir.

11. Simple Tags : Yazı içinde istenilen kelimeleri etiketleyen ve bağlantı veren bir eklenti..

Öteki eklentileri de size bırakıyorum. İyi bloglamalar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir