Yağlı saç bakımı nasıl yapılır?

Saçları süratli şekilde yağlanan saçların, günlük hayatta insanları genel olarak zor durumda bıraktığı bilinmektedir. Yağlı saçlara haiz olan kişilerin saçlarına hususi bakım uygulaması gerekir. Yağlı saçlara uygulanması ihtiyaç duyulan bakım önerilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Ilık su ile sudan geçirin

Saçları genel olarak yağlı olan kişilerin, saçlarını sıcak su kullanmak yerine yıkarken ılık su ve sabun kullanmayı tercih etmeleri oldukça iyi bir seçim olacaktır. Bu şekilde de yağlı saçları fazla yağdan temizlemek mümkün olacaktır.

Her gün saçları yıkamamak gerekir

Saçlarını her gün tertipli olarak yıkamak yerine arada bir lüzumlu olmasıyla birlikte yıkamak yağların daha azca yağlanmasını sağlar. Bu şekilde yaptığınız vakit hakikaten işe yaradığını görebilirsiniz.

Saç kremi kullanmayın

Saçlarınızı yıkarken masaj yapmış olup peşinden yıkamak daha iyi bir tercih olacaktır. Saç kremleri saçların yağlanmasına sebep olabilir.

Deniz tuzu spreyi kullanın

Çoğu zaman yaz mevsiminde deniz tuzu spreyi kullanmak saçlarınızın organik dengesinin korunmasına ve daha temiz şeklide görünmesine büyük yarar sağlar.

Saçlar yıkandığı vakit kurumaya bırakılmalıdır

Saçları yıkadıktan sonrasında kurutmayı fön makinesi yerine kendi kendine bırakarak kurutmaya bırakmak daha iyi olacaktır.

Saçları elma sirkesiyle durulamak

Yıkanan saçları elma sirkesi kullanarak durulama yapmak, saçlardaki fazla yağların temizlenmesine büyük katkı verir.

Sık tarama işlemi yapmamak

Haddinden fazla yağ oranına haiz saçları oldukca taramamak gerekmektedir. Bunun sebebi ise bu yağ oranının tüm saç bölgesine yayılmasına sebebiyet vermesidir.

Asitli ve yağlı yiyecekleri tüketmemek gerekir

Sıhhatli saçların korunması amacıyla Omega-3 barındıran yağ oranı yüksek besinlerin tüketilmesi her ne kadar tavsiye edilse de fazla alınması da asitli yiyecekler ilave edildiğinde yağ bezelerinin haddinden oldukca çalışmasına sebep olabiliyor. Bu sebepten dolayı da asitli ve yağlı gıdaları azaltmaya bakın

 

Saç toniği kullanmak büyük yarar sağlar

Yağ oranı yüksek saçların bu negatif durumunu azaltmak amacıyla tercih edilen saç toniği, saç görünümünde de daha değişik bir görüntünün ortaya çıkmasına katkı verecektir.

Saçlara daha azca dokunmak

Gündelik hayatta sık sık saçıyla oynayan kişilerin saçlarının daha çok yağlandığı bilinmektedir. Bu sebeple gün içinde sık sık elinizi saçınıza götürüyorsanız bu durumu birazcık azaltmanız saçlarınızın daha azca yağlanmasını elde edecektir. Böylece ortaya çıkan farkı görmüş olacaksınız.

Durulama işlemini kafi düzeyde yapmak

Duştan çıktıktan sonrasında saçlarda kalmış olan şampuan ve saç kreminin artıkları da saçların yağlanmasında oldukça büyük rol oynar. Bu sebeple bilhassa duştan sonrasında saçlarınızı iyi bir halde temizlediğinizden ve duruladığınızdan güvenli olmalısınız. Bu da saçlarınızın yağlanma ihtimalinin büyük oranda azaldığını görmüş olacaksınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir