Yakup Satar

Yakup Satar Biyografisi

2 Nisan 2008 tarihinde hayata gözlerini yuman I. Dünya Savaşı’nın son Türk gazisi. I. Dünya Savaşı’nda Irak Cephesi’nde savaşmış olan Yakup Satar, İstiklal Madalyası sahibiydi.

Yakup Satar, 1898 senesinde, Kırım’da dünyay geldi. Anası Bahtlı Hanım, babası ise Hızır Bey’di. Ailesi ile birlikte 5 yaşlarındayken Eskişehir’e göçen Satar, 1915 senesinde Osmanlı Ordusu’na katıldı.

1917 senesinde hususi bir görevle Bağdat’a giden 50 kişilik Osmanlı birliğinin içinde yer edinen Satar, bu görevin iptal edilmesiyle beraber düzgüsel tabura katılarak Bağdat’da askerlik görevine devam etti. İstanbul’un işgali ile beraber birliğinin İngiliz askerlerine teslim olması sonucunda tutsak düşen Satar, iki yıl süresince tutsak yaşamı yaşadı.

1919 senesinde meydana getirilen tutsak değişimi sonrası memleketine kavuşan Satar, Eskişehir’de kısa bir süre kaldıktan sonrasında Ulusal Savaşım’ye katılmak suretiyle Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kuvvetlerine katıldı.

Savaşın sona ermesinin peşinden ziraatçi olarak uzun süre çalışan Satar, yaşamının sonuna kadar Eskişehir’de ikamet etti. 6 evladı, 50’ye yakın torunu bulunan kahraman gazi, 110. Yaşgününden kısa bir süre ilkin rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. İyileşmesinin peşinden doktorları tarafınca evine gönderilen Satar, 2 Nisan 2008 tarihinde Seyitgazi, Eskişehir’de bulunan evinde hayata gözlerini yumdu. Cenazesi 6 Nisan 2008 tarihinde meydana getirilen büyük bir törenle toprağa verildi.

Yakup Satar, kendisi benzer biçimde son sağ kalan gazi arkadaşları olan Ömer Küyük ve Veysel Turan’la birlikte, yönetmenliğini Nesli Çölgeçen’in yapmış olduğu Son Buluşma (2007) adlı belgesel filmine Kurtuluş Savaşı ile ilgili anılarını aktarmıştır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir