Yalçın Çakır

Yalçın Çakır Biyografisi

Yalçın Çakır, 20 Haziran 1961 tarihinde Eyüp, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Çocukluklarında babasının işi sebebi ile Kasımpaşa’da ve hemen sonra gençlik yıllarında Etiler’de yaşadı. 1967 – 1972 yılları aralığında Kasımpaşa’da Cezayirli Hasan paşa İlkokulunda okudu. 1972 -1978 yılları aralığında Levent ortaokulu ve lisesinde öğrenim görmüştür. 1978 senesinde başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Ana Sanat dalından mezun oldu.

Yalçın Çakır, 1978 senesinde Özgürlük Gazetesi‘nde özgür bölge muhabiri olarak gazeteciliğe başladı. Muhabirliğe başladığında bir taraftan okurken, ailesinin ekonomik şartları gereği çalışmaya başlamış olan Çakır, okuldan sonrasında taksi duraklarında telefonlara bakarak evin geçimine katkı sağlamış oldu.

Geceleri gazinolarda fotoğrafçılık da icra eden Yalçın Çakır, Milliyet, Cumhuriyet ve Yeni Yüzyıl Gazetelerinde de çalıştı. Gençlik yıllarında Beşiktaş Spor Kulübü’nde Boks sporu ile uğraştı.

Yalçın Çakır, askerliğini Manisa çömez birliğinde yaptıktan sonrasında Erzurum Paşapınarı 202. Mekanize Piyade Alayı’nda tamamladı.

Yalçın Çakır, bir süre de Nurettin Sözen İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı iken onun danışmanlığını yapmış oldu.

Yalçın Çakır, bir evlilik yapmış olup boşandı. Bu evliliğinden Çisil Çakır isminde bir kızı vardır.

2004 senesinde aşırı stresten kalp krizi geçiren Yalçın Çakır, 1992 yılından bu yana, 2 kez ara vermesine karşın Flash TV‘de 1 Şubat 2017 evveliyatına kadar çalıştı.

Yalçın Çakır, Flash TV’de Düzlem ayna, yüzyüze, flaş ekip, evlat acısı, evlat hasreti programlarını hazırladı. 2007’den beri sunuculuğunu yapmış olduğu Gerçeğin Ardında programı, Ağustos 2012 tarihinde son bulmuştur.

2013 yılının Eylül ayından 2017’nin Ocak ayına kadar Flash TV ekranlarında ana haber bülteni sunan Yalçın Çakır, Flash TV’de Sabah 07:00 ile 10:00 saatleri içinde ‘Gerçek Gündem’ isminde sabah haberlerini sundu. 1 Şubat 2017 itibariyle Flash TV’den ayrıldı.

14 Şubat 2017 tarihinde Beyaz TV ile anlaştı. 27 Şubat 2017 tarihinde başlamış olan “Yalçın Abi” adlı programda, yitik kişilerin arandığı, işleyeni belli olmayan yada işleyenin bulunamadığı cinayetlerin aydınlatılmaya çalışılacağı, küslerin barıştırılacağı program hafta içi her gün canlı olarak yayınlanacak.

Kitapları :
2013 – “Bu daha başlangıç”: sözün aslı direnişin gözü Yalçın abi

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir