Yazma Tür ve Tekniklerini Tanıma – Yazma Çalışmaları

Yazma, belirli fikir ve hislerin öncesinden planlanarak tertipli bir halde bazı kurallara uyularak örneksiz bir halde yazıya geçirilmesidir. Düşüncelerin ve duyguların yazıya aktarılma süreci sözlü olarak aktarmaya nazaran daha kapsamlı ve detaylı bir emek harcama gerektirir.

Yazma işinin tamamlanması esnasında aşağıdaki aşamaların sıhhatli bir halde yerine getirilmesi gerekmektedir. Yazma sürecini oluşturan aşamalar aşağıda yer almıştır.

Yazma Süreci

1. Hazırlık

Yazmayı oluşturan ilk aşama hazırlıktır. Başarı göstermiş bir yazı sadece iyi bir hazırlık süreciyle oluşabilmektedir. Hazırlık aşamasında oluşturulacak metnin teması, türü, hedef kitlesi ve amacı belirlenir. Bilhassa metnin hitap edeceği kesime ve amaçlanan hedefe nazaran sınırlandırılması gerekir. Anlatımda sınırlama yazma sürecini başarıya ulaştıracak bir etkendir. Hedefe nazaran mevzu belirlendikten sonrasında ikinci aşamaya geçiş yapılabilir.

Hazırlık aşamasıyla ilgili daha detaylı data için şu yazımıza bakabilirsiniz: Anlatımda Hazırlık

2. Planlama

Bu bölümde metnin anlatmak istediği ileti şu demek oluyor ki ana fikir belirlenir. Bir metinde ana fikir öteki cümlelerden bağımsız bir halde verilemez. Metnin bütünü aslına bakarsak ana düşünceyi vermek için destek düşüncelerle örülmüştür. Bundan dolayı ana düşünceyi tamamlayacak destek düşüncelerin belirlenmesi ve sıralanması planlama aşamasını oluşturur.

Ek olarak destek düşünceyi dolayısıyla da ana düşünceyi destekleyecek olan “Düşünceyi geliştirme yolları” da belirlenmelidir.

3. Taslak Metin Oluşturma

Hazırlık ve planlama aşamasından sonrasında yazma aşamasına geçilir. Burada daha ilkin meydana getirilen çalışmalara nazaran bir metin ortaya konur. Ortaya konulmuş olan ilk metin “Taslak” olarak değerlendirilir.

4. Düzeltme ve Geliştirme

Bundan önceki aşamada taslak metni oluşturmuştuk. Bu aşamada ise elimizde taslak halde bulunan metnin üstünde emek harcayarak ve lüzumlu düzeltmeleri yaparak yazıyı geliştirmeliyiz. Taslak metin şu hususlarda gözden geçirilmelidir: cümleler ve paragraflar arası tutarlılık, yazım kurallarına uygunluk, noktalama işaretlerinin doğru kullanımı, sayfa düzeni ve anlatımın iyi olmasını elde eden “Açıklık, duruluk, yalınlık ve akıcılık” benzer biçimde ifade özelliklerine haiz bulunduğunun denetim edilmesi.

Açıklık, akıcılık, duruluk ve yalınlık ile ilgili mevzu anlatımına şuradan ulaşabilirsiniz: Anlatımın özellikleri

5. Yazılan Metni Paylaşma

Metin oluşturulduktan sonrasında çeşitli platformlarda paylaşılabilir. Metin sınıfta okunabilir, okul ya da dışarıda oluşturulan bir dergide yayımlanabilir, çeşitli yarışmalara gönderilebilir ya da web ortamında paylaşılabilir.

9. derslik Türk Dili ve Edebiyatı dersinin mevzu anlatımlarına aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

9. Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Mevzuları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir