Yeni Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Kimdir

Yeni Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez oldu..

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun yerine Yardımcısı Mehmet Görmez atandı.

MEHMET GÖRMEZ KİMDİR ?

1959 senesinde Gaziantep’te hayata merhaba dedi. İlk öğrenimini Nizip’te, orta öğrenimini Gaziantep İmam-Hatip Lisesinde tamamladı. 1983’te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek eğitime başladı. Bir taraftan yüksek öğrenimini sürdürürken, öteki taraftan ilkin Kırıkkale’de Kur’an kursu öğreticiliği, peşinden Ankara’nın değişik semtlerinde imam-hatiplik ve vaizlik görevlerinde bulunmuş oldu.
1987’de yüksek öğrenimini tamamlayıp Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Branşında yüksek lisans halletmeye başladı. 1988’de bir yıl süreyle Kahire Üniversitesinde araştırma ve araştırmalarda bulunmuş oldu. 1990’da “Musa Carullah Bigiyef, Yaşamı, Fikirleri ve eserleri” adlı tezi ile yüksek lisansını tamamladı ve doktora çalışmasına başladı. 1994’te “Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Problemi” adlı teziyle doktorasını tamamladı. Ek olarak doktora emek harcaması, 1996’da Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü aldı.
1995-1997 yıllarında Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde dersler verdi. Öteki taraftan Anadolu Üniversitesi İlahiyat ön lisans programının hazırlanmasında vazife aldı. 1997-1998 yıllarında araştırma ve araştırmalar yapmak suretiyle İngiltere’de bulunmuş oldu. 1998’de destek doçent, 1999’da doçent, 2006 senesinde da profesör oldu. 2001–2003 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde dersler verdi.
13.08.2003’te Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Yayınlanmış bir fazlaca eseri bulunan Prof. Dr. Mehmet Görmez evli ve üç çocuk babası olup Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir