Yıka ve Çık

Şimdi nedir bu “Yıke ve Çık” meselesi diyenler olabilir. Bir ihtimal bu kalıplaşmış söz öbeğini hatırlamıyor olabilirler bu dostlar. Kim bilir yaşları bu meşhur sözlerin söylendiği reklamı hatırlamayacak kadar genç olabilir.

Her her neyse gelelim mevzumuza. Birazcık ilkin trgy.org sitesinin sahibi Turgay ile konuşuyordum. Imtihan öncesi uyku düzenini falan ayarlamaktan bahsetti. Uzmanlar öyleki öneriyorlar nitekim.

Ben de Turgay’a “Yıka ve Çık” dedim bir tek. Herşey bu şekilde başladı diyebilirim 🙂

Turgay bu sözü anlamadı haliyle Aslına bakarsanız bendeki saçmalık. Turgay’ın bu sözü bilmeyeceğini bilemedim. Bu söz neyin nesi diyenler için özetlemek gerekirse izah edeyim diyerek bu yazıyı yazmaya karar verdim.

“YIKA VE ÇIK” bundan seneler ilkin tahminim 90’lı yıllarda hususi Tv kanallarının yeni yeni çoğaldığı dönemlerde popüler olmuş bir sözdü. Şimdi reklam yapmayalım fakat bir şampuan markasının reklamında “YIKA VE ÇIK” ifadesi kullanılıyordu. O tarihlerde birçok kişinin ağzına yapışmıştı bu söz. Aslına bakarsak bir reklamda kullanılan minik bir sloganın başarısını göstermesi açısından da ilginçtir. Kimileri bu sözü her yerde kullanır olmuştu.

Örneğin balık tutacağız, arkadaşımıza “YIKA VE ÇIK” diyoruz. Lafın anlamını birazcık açmak gerekirse “o kadar da uğraşmana gerek yok, iki dakikada hallet” anlamına gelebilir.

İşte ben de Turgay’a bu şekilde dedim. Imtihanı falan kafaya takmaya gerek. bunlar gelip geçici şeyler : YIKA VE ÇIK 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir