YKS Türkçe Konuları, YKS Türkçe Konu Dağılımları

Bilinmiş olduğu benzer biçimde 2017 Ekim ayında YÖK Başkanı 2018 senesinde üniversiteye geçişte yeni imtihan sistemini açıklamıştı. Üniversiteye geçişte 2018 yılından itibaren “Yükseköğretim Kurumları Imtihanı” şu demek oluyor ki YKS uygulanmaya başlanacak.

Yeni imtihan sisteminin getirmiş olduğu en mühim iki özellik “Puan türlerinin dörde indirilmiş olması ve birkaç haftada meydana getirilen sınavın tek günde iki oturum şeklinde yapılması” olarak dikkat çekiyor. Öğleden ilkin yapılacak ilk oturum ise “Türkçe-Matematik” testi olarak gerçekleştirilecek. Tüm öğrencilerin girme mevzusunda mecburi tutulduğu bu oturumda Türkçenin ağırlıklı puan averajı ise matematikle aynı olacak. Şu demek oluyor ki öğleden sonraki oturuma katılabilmek, istenen bölüme gidebilmek için Türkçe ile matematik testinin getirmiş olduğu puan aynı olacak. Bu yüzden Türkçe testinin önemi daha da belirginleşmiş oldu. Peki 2018 YKS’de Türkçe testinin mevzu dağılımı ne olacak?

YKS Türkçe Mevzu Dağılımı

Meydana getirilen açıklamalara nazaran YGS Türkçe testinde belirlenen konu-soru dağılımı 2018 yılından itibaren uygulanacak olan YKS’de de aynen geçerli olacaktır.

Sınava girecek olan adaylara eskiden de olduğu benzer biçimde toplamda 40 sual yöneltilecek. YKS Türkçe mevzu dağılımı da aşağıdaki benzer biçimde olacak:

Sıra YGS TÜRKÇE KONULARI Sual Sayıları
1 Paragraf (Destek Fikir) 8
2 Paragraf (Ana Fikir) 5
3 Dil Bilgisi – Karma Dil Bilgisi 5
4 Cümle Yorumu 4
5 Paragraf (Ifade Teknikleri) 4
6 Paragrafta Yapı 3
7 Sözcükte Anlam 3
8 Yazım Kuralları 2
9 Cümlede Anlam (Karma) 2
10 Cümlede Anlam (Kavramlar) 1
11 Noktalama İşaretleri 1
12 Ses Bilgisi 1
13 Ifade Bozukluğu 1

Türkçe testinde çıkacak olan soruların mevzu anlatımları için tıklayınız: YKS TÜRKÇE DERSLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir