Yontma Taş Devri

Yontma Taş Devri (Paleolitik) (M.Ö. 600.000 – M.Ö. 10.000)

Yontma Taş Devri, insanı takip edebildiğimiz ilk dönem sayılır. Devrin genel özelliği fazlaca azca bilgiye haiz olan, mağaralarda yaşayan insanoğlunun yaptıklarıdır. Mağara İnsanın kapasitesi düşünüldüğünde dönem daha kolay kavaranabilir. Mesela; mağarada yaşayan bir insan neler yapabilir? Sorusunun yanıtını aradığımızda insanoğlunun yapabileceği fazlaca şeyi tahmin edebiliriz. Sadece mağara insanının yapmış olduğu bazı şeylerde bizleri şaşırtır.

Yontma Taş Devri, insanlığın en uzun çağıdır. İnsanın dünya üstündeki ömrünün %98’i bu devrin içinde yer alır. Devrin fazlaca uzun olmasının temel sebebi; insanoğlunun yeterince informasyon birikimine haiz olmamasıdır.

Yontma Taş Devrinde, Dünyanın büyük bir kısmı buzullar ile kaplıdır. Buzullar sebebiyle insan yaşamının ilk dönemlerinde oldukça güç yaşam şartları ile savaşım etmek mecburiyetinde bırakıldı. İnsanlar yaşamlarını, avcılık ve toplayıcılık yaparak sürdürdüler.

Yontma Taş Devri insanı çoğunlukla mağaralarda yaşadı. Mağaraların ilk sakinleri olan hayvanları mağaralardan çıkararak kendileri yerleştiler. Bugün Yontma Taş Devri insanının izlerini mağaralarda bıraktıkları kalıntılardan takip edebiliyoruz.

İnsanlar çeşitli ve farklılaşmış vasıta ve gereçlere haiz oldular. Alet yapmak insanoğlunun zor koşullar ile mücadelesini kolaylaştırdığı şeklinde, ona hükmetmesine de niçin oldu. Uzun ağaçları tabanca olarak kullandılar. Kemikleri kullanışlı hale getirdiler. Yontma Taş Dönemine ilişkin bilgili şekilde işlenmiş taşlar bulunmuş oldu. Taşları insanoğlu ilkin ana taştan kopararak, sonrasında birbirine vurarak ustalıkla yaptılar. İşlenerek alet haline getirilen taşlar ile hayvanlar öldürülmüş, hayvanların derileri yüzülmüş, yerden nebat kökleri çıkartılmıştır.

Bazı insan gurupları da dere kıyısında yaşadılar. Dere kıyısında yaşayanlar soğuğa karşı çadırlar yaparak, üzerini toprakla kapattılar. Dere kenarlarında zekice seçilmiş yerlerde avcılık yaptılar. Başarıları bıraktıkları çok büyük kemik yığınlarından bellidir. Odun azca olduğundan kemik yaktılar.

Mağara Resmi (At)

Örgütlenmiş olarak büyük hayvanları avlamaya başladılar. Her gurup kendi üyeleri ile sınırı olan ve kendine kafi bir toplumlar birim olarak yaşamını sürdürdü.

Bu insanların en mühim keşifleri ateşin bulunmasıdır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir