Zafer Akıncı

Zafer Akıncı Biyografisi

Tv kanallarında sempatik ve hoş söyleşi kişiliği ile kısa zamanda oldukca sevilmiştir.

Zafer Akıncı, 1974 senesinde Malatya’da dünyaya gelmiştir. 1998 senesinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fizik öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. Eğitim hayatına İlk ilkin fizik ve bilgisayar programcılığı eğitimleri alarak başlamış olan Zafer AKINCI psikolojiye olan ilgisini fark ederek psikolojiye yönelmiştir. 2005 senesinde İstanbul Tecim Üniversitesinde Uygulamalı Psikoloji üstüne yüksek lisans eğitimi yapmış oldu. Prof. Dr. Özcan KÖKNAL danışmanlığında psikoloji yüksek lisans eğitiminden sonrasında klinik psikoloji ve gelişim psikolojisi olmak suretiyle iki değişik psikoloji alanında doktora eğitimi almıştır.

2006 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesinde İnsan kaynakları Yönetimi üstüne yüksek lisansını tamamladı. 2009 senesinde ise Ahmet Yesevi Üniversitesinde Yönetim ve Organizasyon üstüne bir yüksek lisans emek vermesi daha yapmıştır. Ek olarak Anadolu Üniversitesinde sosyoloji bölümünde başka bir lisans eğitimini tamamlamıştır.

1000 saati aşan aile terapisi ve danışmanlığı (bakanlık onaylı) eğitimlerinden sonrasında, 3 değişik tıp doktorundan ortalama 8.500 saatlik süpervizyon almıştır.

Psikoloji alanında yurtiçi ve yurtdışı olmak suretiyle 4300 saatin üstünde akrediteli ve sertifikalı eğitimler almıştır.

Uzm Dr. Hakan yalman ile beraber kuantum fiziği ve ruhsal yaklaşımlarla yanılsamalı alınyazısı algısı üstüne çeşitli yazılar, seminerler ve programlar yapmıştır.

Hemen sonra insan kaynakları, yönetim ve organizasyon alanlarında 2 değişik üniversitede yüksek lisans eğitimlerinden sonrasında psikoloji alanında daha spesifik eğitimlere yönelmiştir.

2015 senesinde Meksika’da Universidad Azteca’da Gelişim Psikolojisi üstüne doktorasını yaparken “Dikkat eksikliği problemlerinde bilişsel gelişim eğitiminin etkinliği ve en etkin olan bilişsel gelişim yönteminin tespit edilmesi” temalı tezini vermiştir.

Yurtiçi ve yurtdışı akrediteli bir oldukca psikoterapi tekniğinin eğitimini alan Zafer AKINCI, ilkin bir süre Prof .Dr. Öget Öktem TANÖR’ün yardımı ile nöropsikoloji alanına yönelmiş ve sonrasında Yrd.Dç.Dr. Hatice KAFADAR ile ortalama iki yıl süresince bu alanda emekler yapmıştır. Yrd.Dç.Dr.Hatice KAFADAR ’la beraber uluslar arası yayınlarda bilimsel gösterim yapmış ve internasyonal kongrelerde sunumlar yapmışlardır.

9 değişik nöropsikolojik kontrol üstünde bilimsel çalışmalarda bulunarak, bu testlerin korelasyon analizini Dç.Dr.Hatice KAFADAR ‘la beraber yapmıştır. Bu testlerin telif haklarını almıştır.

Zafer Akıncı, 2002 senesinde nöropsikoloji ve bilişsel gelişim alanında kullanılan dağınık şekilleri araştırarak, Elde etmiş olduğu veriler ve bilgiler doğrultusunda bütünsel ve daha etkili sonuçlar veren bir metoda gerekseme bulunduğunu görmüş ve dikkat eksikliği üstünde kalıcı düzelme elde eden “IQup Bilişsel Gelişim Metodu” nu geliştirmeye adım atmıştır. Öğrenme kabiliyetleri üstünde kalıcı gelişim elde eden IQup Metodu’nu geliştirmiştir. IQup Bilişsel Gelişim Metodu’nun etkinliği ve kalıcılığı üstüne bilimsel araştırmalar yapılmış ve yöntem internasyonal alanda kabul görerek dünya literatürüne girmiştir.

IQup Metodu ülkemizi eğitim ve nöropsikoloji alanında Paris, Amsterdam ve Çanakkale’de olmak suretiyle üç internasyonal kongrede temsil etmiştir. IQup üstünde meydana getirilen bilimsel araştırmalar Cambridge Üniversitesi yayınları tarafınca basılan JINS (Journal of International Neuropsychological Society) jurnalinde, AIJSS (American International Journal of Social Science),ELSEVIER – Procedia Socian and Behavioral Sciences ve IOJES (International Online Journal of Educational Sciences) jurnallerinde yayımlanmıştır.

Zafer AKINCI’nın Internasyonal hakemli yayınlarda bilimsel nitelikli yazıları yayımlanmıştır. Popüler mecmua ve gazetelerde 80 kadar makalesi yayımlanmıştır.

Çeşitli ulusal radyo ve televizyonlarda programlar hazırlamıştır.

Aile hayatına ehemmiyet veren bir psikolog olan Zafer Akıncı çıkmış olduğu tv programlarında eşlere sorunlarını çözmeleri ile ilgili oldukca kıymetli bilgiler vermektedir. Bilhassa 2015 senesinde beyaz tv ekranlarında Aslı Mavitan‘ın sunmuş olduğu “İşin Aslı” adlı programda insanların problemlerine çözüm bulmaktadır.

Zafer AKINCI halen Uzm. Dr. Hakan YALMAN ve beraber Doç. Dr. Özcan YILDIZ ‘la beraber “Kan transfüzyonunun nöropsikolojik tesirleri ile kişilik yapılarında kalıcı değişimleri” temalı bilimsel araştırmanın çatı ekibinde iş yapmaktadır.

Uzman psikolog Dr. Zafer Akıncı, 2006 yılından bu yana Türkiye‘de psikoloji ve insan davranışları alanındaki araştırmalarını Humanovus şirketi altında Bilim Kurulu Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Zafer Akıncı, klinik ve gelişim psikolojisi alanındaki uzmanlığının haricinde; sosyoloji, fizik, insan kaynakları yönetimi, yönetim ve organizasyon, bilgisayar programcılığı dallarında lisans eğitimlerine haizdir.

Zafer AKINCI çeşitli spor takımları, değişik firmalar, devlet kurumları başta olmak suretiyle bir oldukca sanatçı, siyasetçi, işadamına değişik bir oldukca alanda netice odaklı danışmanlıklar yapmıştır.

Zafer AKINCI halen danışmanlığa devam etmektedir.

Zafer Akıncı, 2003 senesinde evliliğe ilk adımını atmıştır ve iki evladı vardır.

Kitapları :
2016 – Aşk Mı Hadi Canım Sende
2014 – Güneşe Oluşturulan Aynalar
2005 – Süratli Öğrenme (Sevgi Yavuz ile beraber)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir