Zafer Aktaş

Zafer Aktaş Biyografisi

Zafer Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla piyasaya çıkan atama sonucuna bakılırsa, 16 Haziran 2020 tarihinde İstanbul Güvenlik Müdürlüğü görevine atandı.

Zafer Aktaş, 1964 senesinde Çanakkale‘de dünyaya gelmiştir. Aslen Balıkesirlidir. 1983 senesinde Polis Kolejinden, 1987 senesinde Polis Akademisinden mezun oldu.

Zafer Aktaş, Polis Akademisinden mezun olduktan sonrasında sırasıyla Gaziantep, Diyarbakır, İstihbarat Daire Başkanlığı, Ankara, Ordu, Mardin ve Bolu Güvenlik Müdürlüklerinde çeşitli birim ve rütbelerde vazife yapmış oldu. 2011 senesinde 1. Derslik Güvenlik Müdürlüğü rütbesine terfi ederek Teftiş Kurulu Başkanlığında Polis Başmüfettişi, İçişleri Bakanlığının 26.10.2016 tarihindeki kararnamesi ile Muş İl Güvenlik Müdürü olarak olarak vazife yapmış oldu.

Zafer Aktaş, İçişleri Bakanlığının 27.12.2018 tarihindeki kararnamesi ile Adana İl Güvenlik Müdürü olarak atandı.

Zafer Aktaş, evlidir ve iki evladı vardır.

1999 senesinde Fetullah Hoca Efendi‘in güvenlik ve devletin öteki kurumları içindeki yapılanması hakkında Güvenlik Genel Müdürlüğü bir araştırma başlatmıştı. Bu kapsamda Ankara Güvenlik Müdürlüğü’nden bir rapor hazırlaması istendi. Ankara emniyetinde bunun için çekirdek bir kadro oluşturuldu. O ekipteki adlardan biri de Zafer Aktaş‘tı. Ortalama 1 aylık çalışmanın peşinden ‘Fetullah Hoca Efendi ve Işık Tarikatı’ başlıklı 46 sayfalık bir rapor hazırlandı. Raporda Aktaş’ın da imzası vardı. 19 Mart’ta tamamlanan ve Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne sunulan raporda FETÖ’nün devletin en eleştiri kurumlarında iyi mi örgütlendiği ve nihai hedefinin ne olduğu anlatılıyordu.

Raporda Gülen’in yapılanması ‘Dini motifli siyasal hedefli bir terör örgütü’ olarak nitelendiriliyordu. Bu tespit o döneme kadar bu resmi olarak yapılmış ilk ve en net tespitti. Fetullah Hoca Efendi bu rapordan üç gün sonrasında 21 Mart 1999’da ‘tedavi’ sebebi öne sürülerek ABD‘ya gitti. Tekrar da dönmeyerek örgütü oradan yönetmeye başladı.

Raporu hazırlayanların içinde olan Zafer Aktaş dahil 21 polis ondan sonra ‘Telekulak’ soruşturmasının hedefi oldu. Bazıları açığa alınan bazıları da sürgün görevlere gönderilen bu polisler uzun süre yargılandı.

Zafer Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla piyasaya çıkan atama sonucuna bakılırsa, 16 Haziran 2020 tarihinde Mustafa Çalışkan’ın yerine İstanbul Güvenlik Müdürlüğü görevine atandı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir