Zafer Cilasun

Zafer Cilasun Biyografisi

TRT‘nin gösterim hayatına başladığı 31 Ocak 1968‘de tv haberlerini sunan ilk spikeridir.

Zafer Cilasun, 1939 senesinde Mardin’de dünyaya gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve liseyi Mardin’de okuduktan sonrasında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu.

Ziraat Fakültesinde öğrenciliği döneminde de Devlet Hava Meydanları’nda işe girmiş. Hemen sonra mezun olduktan sonrasında Devlet Üretme Çiftliğinde çalışmaya başladı.

Zafer Cilasun, 1963 senesinde TRT‘nin açmış olduğu spikerlik sınavına girdi ve imtihanı kazanarak Ankara Radyosu‘nda haber spikeri olarak çalışmaya başladı. Her günkü Meclis Saati programı ile Ankara Radyosu’ndan sesini duyurmaya başladı. Daha sonraları da Ankara Televizyonu’nun kurum aşamasında baş spiker oldu.

31 Ocak 1968 tarihinde gösterim hayatına süregelen TRT Ankara Televizyonu’nun haberlerini sunarak ilk Türk TV haber spikeri olarak tarihe geçti.

Zafer Cilasun’un, ilk sunmuş olduğu haber; Suudi Arabistan gezisinden dönen Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay‘ın Esenboğa Havalimanı’nda karşılanmasıyla ilgili haber idi.

Zafer Cilasun gündüzleri Devlet Üretme Çiftliği’nde ziraat mühendisi olarak çalışıp, akşamları da televizyonda haber spikerliği yapmakta idi.

12 Mart 1971 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay‘a bir muhtıra vererek hükûmetin istifaya zorlandığı dönemde tabip olan kardeşi Uğur Cilasun’un tutuklanma haberini de televizyonda okumak mecburiyetinde bırakılmıştı.

Zafer Cilasun, 1967 yılı Haziranında Fulten hanım ile evliliğe ilk adımını attı ve Fulsen (Akarca) (d.1968) isminde bir kızı vardı.

Zafer Cilasun, senelik izinli olduğunda tiyatro toplulukların ekibine da katıldı. Lale Oraloğlu yönetimindeki tiyatro oyununda da rol aldı. Anadolu turnelerine katıldı.

Zafer Cilasun, 18 Mayıs 1976 tarihinde Ankara’da 37 yaşlarında kendisini alkole kaptırması ve karaciğer şoku sebebiyle ölmüştür.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir