Zafer Ergin

Zafer Ergin Biyografisi

Türk tiyatro, beyazperde ve dizi oyuncusu.

Zafer Ergin; 30 Ağustos 1942 de Ankara’da dünyaya gelmiştir. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Sanat Zamanı kısmı mezunudur. Ankara Tecrübe etme Sahnesi’nden yetişmiş, çeşitli film ve dizilerde rol almıştır. 1961 senesinde Devlet Tiyatrosu ailesine katıldı ve 1983’e kadar Ankara Devlet Tiyatrosu’nda, hemen sonra da İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı.

1988-1990 yılları aralığında İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi ve 2005 senesinde Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı. Devlet Tiyatrosu’nda 60 dan fazla oyun oynadı. Konuk olarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde müzikallerde vazife aldı. Birçok radyo oyununda rol aldı, sesiyle oldukca sayıda fanatik edindi. Ek olarak tv dizileri ve beyazperde filmlerinde de vazife alan Zafer Ergin, 7 yıl süreyle değişik üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışken sanat içerikli çalışmalarının yoğunluğu sebebiyle ara vermek mecburiyetinde bırakıldı. Oyunculuk yaşamı süresince değişik ülkelere turneler yapmış oldu.

Kurtlar Vadisi dizisindeki rolüyle zirveye çıkmıştır. 2006 yılından günümüze dek Arka Sokaklar adlı dizide ilkin baş komiser, 3. sezondan itibaren ise güvenlik amiri Rıza Asil rolünü canlandırmaktadır.

Birliktelikleri :
Melek Baykal ile 1975’te evliliğe ilk adımını attı 4 yıl evli kaldılar.
Zafer Ergin,1987 senesinde Binnaz Ergin’le evliliğe ilk adımını attı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir