Zafer Peker

Zafer Peker Biyografisi

1993 senesinde çıkardığı albümde yer edinen “Diyemedim” adlı parça ile arabesk dünyasında süratli bir çıkış icra eden sanatçı.

Zafer Peker, 4 Ekim 1959 tarihinde İstanbul, Bakırköy’de dünyaya gelmiştir. Funda ve Ebru isminde iki kız kardeşi ile müzisyen Hakan Peker (d.1963) isminde adam kardeşi vardır.

1992 yılının Ocak ayında kardeşi Hakan Peker ile birlikte “Peker Müzik” şirketini kurdu.

Hakan Peker’in “Hey Corç ” adlı albümünden sonrasında, Zafer Peker ilk albümü “Sensiz Olmaz”ı 1992 yılı Temmuz ayında çıkardı. Albümde yer edinen “Diyemedim” adlı parçası müzik severler tarafınca büyük beğeni görmüş oldu ve albüm 1993 yılının yazları adeta tekrardan çıkış yapmış oldu. Öyleki ki, birçok radyoda dinleyici oylarıyla devrin en oldukca talep alan şarkısı seçildi. Best FMde de senenin en iyi slow şarkısı. Zafer Peker, bu albümden sonrasında 1994 senesinde “Kafayı Taktım Sana” adlı albümünü çıkardı ve bu albümde de “Sensiz Sabah Olmuyor” adlı şarkısı ile gene müzik severlerin gönlündeydi.

Devrin modası haline gelen her yıl yeni bir albüm çıkarma modasına pek girmedi. Hep iki yıl arayla albümler yapmış oldu. 1996 senesinde “Dayanmıyor Yüreğim” adlı albümü geldi. Bu albümde “Veresiye Olmaz” en hareketli şarkısıydı. Albümlerinde artık kendi şarkılarına da yer vermek istiyordu. Nitekim o şekilde de oldu. 1998 senesinde çıkan “Aşkımız Var Şeklinde” albümünde, hem albüme adını veren “Aşkımız Var Şeklinde” hem de “Anlamazsın” adlı şarkısı gene en beğenilen şarkılar arasındaydı.

Bir sonraki albümü olan “Zafer Peker 2001” adlı albümünü; şirketteki prodüksiyonlar ve konser emek harcamaları sebebiyle ortalama 4 yıl aradan sonrasında çıkardı. Bu albümde Yalan Aşk, Giderim, Ay Süzülür, Aşkın Bedeli, Yaşam Bu, Aşk-ı Yakınma benzer biçimde sevilen şarkılara imza attı.

2005 senesinde “Zafer Peker 2005” adlı albümünde; Geç Bu tarz şeyleri, Evlenirim Ben Onunla, İhanet, Hani benzer biçimde sevilen şarkılarla seslenen Zafer Peker, böylece altıncı albümünü tamamlamış oldu.

Son olarak 2013 Kasım ayı sonlarında Vallahi/ Aşk Bizlere Yakışmadı adlı altı parçalık bir Maxi Single ile uzun bir aradan sonrasında yeniden müzikseverlerle buluşan Zafer Peker bu çalışmasında ilk klibini ”Son Bir Hatıra” adlı şarkısına çekti. Zafer Peker’in klip yönetmenliğini Hakan Denker yapmış oldu ve klip İstanbul’un çeşitli mekanlarında çekildi. Aranjörlüğünü Sulh Mert Peker ve Serhat Çetin‘in yapmış olduğu Maxi Single müzik marketlerde yerini aldı.

Zafer Peker, evlidir. Sulh Mert Peker (d.20 Ocak 1988) isminde bir oğlu vardır. Oğlu Sulh Mert Peker de müziği seçmiş olup, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı, Kompozisyon Kısmı mezunudur. Jazz piyanisti ve aranjörlük yapmaktadır.

Zafer Peker’in hobileri içinde; yeni bölgeler görmek, gezi etmek, gittiği yerlerde fotoğraf ve video çekmek. Film seyretmek, deniz, balık tutmak, çarşı pazar alışverişi, vapura binmek, hayvanlar, sevdikleriyle fasıl, özetlemek gerekirse yaşamın içinde detay olan birçok şey vardır.

Albümleri :
1992 – Sensiz Olmaz
1994 – Kafayı Taktım Sana
1996 – Dayanmıyor Yüreğim
1999 – Aşkımız Var Şeklinde
2001 – Zafer Peker 2001
2005 – Zafer Peker 2005
2013 – Vallahi/Aşk Bizlere Yakışmadı

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir