Zati Sungur

Zati Sungur Biyografisi

Zati Sungur, 10 Mart 1898 tarihinde Bursa‘da dünyaya gelmiştir. Sihirbazlık sanatına merakı ilköğretim yıllarında adım atar; minik sihirbazlık oyunları öğrenip okulda arkadaşlarına sunar. Deniz Astsubay Okulunu birincilikle kazanır. İstanbul‘daki Deniz Gedikli Okulu’nun Makine Kısmı’nde okurken, I. Dünya Savaşı esnasında 1916 senesinde, denizaltı stajı için Almanya‘ya gönderilir. İki yıl süresince eğitimini burada sürdürdü. 1. dünya savaşı sebebiyle yurda geri dönemedi.

Savaştan sonrasında Almanya‘nın Türkiye ile bağlantısı kesilince orada kalır, ilkin ortopedi atölyelerinde sonrasında da Köln‘deki Humboldt makina fabrikasında çalışır, ayrıca sihirbazlığa olan ilgisi artmıştır, devamlı bu mevzuda kitaplar okumaya, başka sanatçıları izlemeye ve gösteriler halletmeye adım atar. Repertuarını genişleterek kendini geliştirir.

Bir süre sonrasında ustalaşmış bir gözbağcı olarak çalışmaya adım atar, 1920‘de Berlin WinterGarten’deki gösterisi ile büyük üne kavuşur. Bir grup sanatçıyla beraber turneye çıkar; Fransa, İtalya, İspanya, Şimal ABD ve sonrasında da kendi ekibini kurarak müstakil çalışmaya başlayarak 1922 senesinde Cenup ABD’ya gider. İki saat devam eden gösterisi, ortalama 10-12 yardımcısı ve iki kamyonu dolduracak oranda varlıklı araç-gereç ile Cenup ABD’nın değişik devletlerinde, Şili, Paraguay, Brezilya ve Arjantin‘de 14 yıl aralıksız sahneye çıkar. Ilkin Kont Sati Von Richmond sonrasında da Zati Bey adı ile büyük ün kazanır.

1924 yılından itibaren geliştirmeye başladığı “İnce Model Kız Kesme” oyununa son şeklini 1930’da verir; bu, sihirbazlık sanatına dünya çapındaki bir katkısı olacaktır.

7 Mayıs 1936 tarihinde Türkiye‘ye döner, ülkesindeki ilk gösterilerini Fransız Tiyatrosunda (Ses Tiyatrosu) gerçekleştirir, ünü derhal yayılır, bir gece Mustafa Kemal Atatürk ve maiyeti için de gosteri yapar; oldukça övgü alır, ek olarak yaşam boyu belediye rüsumu muafiyeti hakkıyla da ödüllendirilir. Zati Sungur hem Anadolu’da, hem Doğu ve Orta Avrupa devletlerinde, hem de Kıbrıs ve Ortadoğu’da turnelere çıkar.

1966 senesinde, Dormen Tiyatrosundaki gösterilerinin arkasından etken sahne yaşamına son verir.

Kurduğu Universal Sihirbazlık ve İllüzyon Hünerleri Stüdyosu’nda ürettiği sihirbazlık araçlarını halkının kullanımına arz eder ve bu stüdyoyu da Doğu Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük illüzyon imalat ve dağıtım merkezi haline getirir. Stüdyosunun sihirbazlık araçlarını tanıtan varlıklı içerikli Sihirbazlık ve İllüzyon Hünerleri Kataloğu’ndan başka Salon Oyun ve Eğlenceleri isminde bir “yakın sihirbazlık” kitabını da yayımlar.

Zati Sungur, Almanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve İtalyanca’yı ana dili benzer biçimde biliyordu.

1975 senesinde, Avrupa’nın en elit illüzyon kongrelerinden kabul edilen Karlovy Vary İllüzyonistler Kongresi’nde (Çekoslovakya), geliştirmiş olduğu “Büyülü Zarlar” oyununu sunar ve “Dünya Sihirbazlar Birincisi” büyük ödüle hak kazanır. 1981 senesinde da gene Karlovy Vary İllüzyonistler Kongresi’nde “Sihirbazlar Kralı” ünvanına layık görülür.

Üstat Zati Sungur’dan etkilenerek ilizyona başlamış olan Sermet Erkin ise sahne hayatında Zati Sungur ekolünü sürdürmüştür.

Zati Sungur 1938 senesinde sahne asistanı Necla Hanım’la evliliğe ilk adımını attı. Bu evlilikten Aynur Sungur (Tuncer) ve Saynur Sungur (Öktem) isminde iki kızı olur.

Zati Sungur, 6 Temmuz 1984 tarihinde 86 yaşlarında kalp yetmezliğinden vefat etti.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir