Zor Eş Anlamlısı Nedir? (Zorun Eş Anlamlısı)

Anlamları aynı olmasına karşın yazılışları değişik olan sözcüklere eş anlamlı ya da anlamdaş kelimeler denilmektedir. Öğrencilerin en oldukca aramış olduğu anlamdaş sözcüklerin başlangıcında ise “Zor” kelimesi gelmektedir. Öyleyse “Zorun eş anlamlısı nedir?” sorusuna yanıt verelim:

Zor kelimesinin eş anlamlısı: Güç, Güçlüktür.

Türk Dil Kurumunun kapsamlı sözlüğünde “Zor” sözcüğünün manası “Sorun ya da güçlükle meydana getirilen” şeklinde ifade edilmekle beraber eş anlamlıları şu şekilde sıralanmıştır: Güçlük, sorun, güçlükle, baskı, hastalık, zorunluluk, yükümlülük.

Eş anlamlı kelimeler aynı anlama geldiklerinden cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Bu durum cümlede herhangi bir ifade bozukluğu benzer biçimde bir duruma yol açmamaktadır. Aşağıdaki cümlelerde bu durumu örnek olarak inceleyebilirsiniz.

Zor Eş Anlam Örnekleri

Son dönemde içine düştüğüm sıkıntılardan zorlukla kurtulabildim.
Son dönemde içine düştüğüm sıkıntılardan güçlükle kurtulabildim.

Bu şekilde dönemlerde zoru gördükçe kaçmaya adım atar hepimiz.
Bu şekilde dönemlerde sıkıntıyı gördükçe kaçmaya adım atar hepimiz.

İzinsiz toplanan ve çarpıcı söz atan taraftarlar zor kullanılarak uzaklaştırıldı.
İzinsiz toplanan ve çarpıcı söz atan taraftarlar güç kullanılarak uzaklaştırıldı.

Eğer birlik olursak ülkece üstünden gelemeyeceğimiz bir güçlük yok.
Eğer birlik olursak ülkece üstünden gelemeyeceğimiz bir güçlük yok.

TDK sözlüğüne bakılırsa güçlükle meydana getirilen “Zor” kelimesi Farsçadan dilimize geçmiştir. Türkçemizde aynı manaya gelen “Güç” kelimesine karşın Farsçadan gelen bu yeni kelimeyle beraber aynı manaya gelen birden fazla sözcüğün varlığı ortaya çıkmıştır.

Eş anlamlı sözcükler hakkında daha detaylı informasyon ve lügatımızda yer edinen tüm anlamdaş sözcüklerin kategorize edilmiş şekline “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir